8. oktobra, 2024

Prelomna sodba: Kdaj je zmanjšanje plačila za poslovno uspešnost diskriminatorno?

Poslovna uspešnost sodba odp

Vrhovno sodišče je s prelomno sodbo[1] v delovnem sporu odločilo, da znižanje plačila za poslovno uspešnost zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni predstavlja diskriminacijo.

Takšna praksa je zato nezakonita in krši pravice delavcev.

Povzetek sodbe

Vrhovno sodišče je odločalo o delovnem sporu, v katerem je tožnica od nekdanjega delodajalca zahtevala razliko plačila za poslovno uspešnost za leti 2020 in 2021. Delodajalec je pri izplačilih upošteval le obdobja, ko tožnica ni bila odsotna z dela zaradi bolezni, kar je pripeljalo do znižanih zneskov izplačila poslovne uspešnosti. Tovrstna praksa delodajalca je temeljila na merilih za plačilo, določenih v podjetniški kolektivni pogodbi.

Vrhovno sodišče je utemeljilo, da ZDR-1 delodajalcu ne nalaga obveznosti plačila za poslovno uspešnost prav tako, ne določa minimalnega zneska tega plačila. Kljub takšni zakonski ureditvi, ki napotuje na ureditev v kolektivni pogodbi oziroma pogodbi o zaposlitvi, pa delodajalca zavezuje prepoved diskriminacije.

Delodajalec mora tudi pri plačilu za poslovno uspešnost svojim zaposlenim zagotoviti enako obravnavanje glede na osebne okoliščine. Vrhovno sodišče je odločilo, da ni torej nedopustno, da delodajalec pri določitvi kriterijev za priznanje in višino plačila za poslovno uspešnost upošteva število dni fizične prisotnosti na delu, vendar pa uporaba tega kriterija ne sme biti diskriminatorna.

Vrhovno sodišče je v nadaljevanju tudi poudarilo, da morajo delodajalci razlikovati med delovno uspešnostjo, ki je vezana na delavčev dejanski prispevek delodajalcu v obliki opravljenega dela in med poslovno uspešnostjo, ki je vezana na poslovno uspešnost družbe kot celote.

Plačilo iz naslova poslovne uspešnosti predstavlja sistem kolektivnega nagrajevanja praviloma vseh delavcev pri delodajalcu in ne individualnega prispevka delavca k uspešnosti poslovanja delodajalca.


[1] VSRS Sklep VIII Ips 9/2024, Vrhovno sodišče Republike Slovenije, 20. 8. 2024, ECLI:SI:VSRS:2024:VIII.IPS.9.2024. URL: https://sodnapraksa.si/?q=id:2015081111477523&database[SOVS]=SOVS&database[IESP]=IESP&database[VDSS]=VDSS&database[UPRS]=UPRS&_submit=i%C5%A1%C4%8Di&id=2015081111477523


Uspešna motivacija zaposlenih je ključna za gradnjo pozitivnih odnosov ter povečanje delovne uspešnosti in splošne uspešnosti podjetja. Za dodatne informacije o strategijah motivacije in nagrajevanja zaposlenih nas kontaktirajte!

VZPOSTAVIMO KONTAKT

Spremljajte aktualna vprašanja s področja: delovnega prava

Kako vam je všeč vsebina?

Povezane teme: Delovno pravo

Vprašajte nas

Kontakt

  • Imate vprašanja za katere menite da vam lahko pomagamo? Vprašati ni greh!
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.