V začetku avgusta, tj. 1. 8. 2024 je začel v EU veljati Akt o umetni inteligenci (AI Act) oziroma Uredba (EU) 2024/1689 o določitvi harmoniziranih pravil o umetni inteligenci, ki predstavlja prvi in celovit pravni okvir o umetni inteligenci v svetu, ki regulira področje umetne inteligence.
Akt o umetni inteligenci razvijalcem in uvajalcem umetne inteligence zagotavlja jasne zahteve in obveznosti glede posebnih uporab umetne inteligence.
Cilj Akta o umetni inteligenci je spodbuditi zaupanja vredne umetne inteligence v Evropi in zunaj nje z zagotavljanjem, da sistemi umetne inteligence spoštujejo temeljne pravice, varnost in etična načeta, ter z obravnavanjem tveganj zelo zmogljivih in vplivnih modelov umetne inteligence.
Akt o umetni inteligenci je začel veljati 1. avgusta 2024 in se bo v celoti uporabljal 2 leti pozneje, z nekaterimi izjemami.
Države članice EU morajo do 2. avgusta 2025 imenovati pristojne nacionalne organe, ki bodo nadzorovali uporabo pravil za sisteme umetne inteligence in izvajali dejavnosti nadzora trga. Pomembno vlogo bo imel Urad Komisije za umetno inteligenco, ki bo ključni izvajalski organ za določbe Akta o umetni inteligenci na ravni EU, pa tudi izvrševalec pravil za splošne modele umetne inteligence.
Z namenom olajšanja prehoda na nov regulativni okvir je Evropska komisija sprožila tako imenovan Pakt za umetno inteligenco (Pakt AI), ki predstavlja pobudo, ki želi podpreti prihodnje prostovoljno sprejemanje ključnih obveznosti iz Akta pred zakonskimi roki.
Vir: Začetek veljavnosti evropskega akta o umetni inteligenci, Evropska komisija.
Povezane teme: Virtualno premoženje, Virtualno premoženje in nove tehnologije