29. septembra, 2021

Kako izvesti preoblikovanje s.p. v d.o.o. – 7 stvari, ki jih morate vedeti

Statusno preoblikovanje s.p. v d.o.o.

Statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika je lahko preprost in davčno primeren način razvoja podjetnikovega poslovanja, vendar morajo biti pri tem izvedeni vsi potrebni koraki, ki jih določa zakonodaja s področja gospodarskih družb, davkov in delovnega prava.

Običajno je, da posameznik na začetku podjetniške poti svojo dejavnost opravlja kot s.p. Zaradi širitve obsega poslovanja pa se kasneje številni podjetniki odločajo za statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika v družbo z omejeno odgovornostjo. V nadaljevanju predstavljamo nekaj osnov, ki jih mora poznati vsak podjetnik, ki razmišlja o tem ali je že napočil čas za preoblikovanje iz s.p. v d.o.o.

Dostop do Youtube kanala

1. Koristi, ki jih podjetniku prinaša preoblikovanje iz s.p. v d.o.o.

Pravno nasledstvo

Preoblikovanje s.p. v d.o.o. je način preoblikovanja samostojnega podjetnika, s katerim se ta preoblikuje v družbo z omejeno odgovornostjo, ki postane pravna naslednica s.p. Taka sprememba iz s.p. v d.o.o. torej omogoča, da ne pride do prekinitve poslovanja podjetnika oz. omogoča t.i. pravno kontinuiteto. To pomeni da nova družba (ali družba h kateri se podjetnik “pripoji”), ki jo statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika prinaša, avtomatično vstopi v vsa pravna razmerja v katerih je bil pred tem podjetnik. Tako statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika v družbo z omejeno odgovornostjo je smiselno predvsem takrat, ko ima s.p. že sklenjene pogodbe s kupci ali dobavitelji, ali ko je bil pred tem izbran na javnih razpisih (za pridobitev nepovratnih sredstev ali izvajanje storitev). V takih primerih si namreč podjetnik ne more privoščiti, da prekine obstoječa pravna razmerja, saj bi to zanj pomenilo preveliko finančno ali poslovno tveganje.

Davčna nevtralnost procesa

Statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika je tudi davčno nevtralno, kar pomeni, da pri transakciji ni plačila davkov. Slednje velja pod pogojem, da podjetnik zadosti zakonskim pogojem in transakcijo ustrezno prijavi FURSU.

Omejitev odgovornosti

Samostojni podjetnik za obveznosti »podjetja« odgovarja z vsem svojim premoženjem, kar pri širjenju obsega poslovanja podjetnika izpostavlja vedno večjim tveganjem, ki jih podjetniško udejstvovanje prinaša. Pomembna korist, ki jo prinaša statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika je tako tudi zaščita podjetnikovega osebnega premoženja, saj družbeniki družbe (z razliko od samostojnega podjetnika) osebno ne odgovarjajo za obveznosti družbe.

Predvidljiva obdavčitev

Z večanjem obsega poslovanja tudi ni zanemarljiv vidik obdavčitve, ki jo sprememba s.p. v d.o.o. prinaša. Družba z omejeno odgovornostjo namreč plačuje davek na dobiček po 19 odstotni stopnji. Če k temu dodamo še davek na izplačani dobiček v višini 27,5% (25%), to pomeni, da je končni davčni učinek za lastnika 41,63% obdavčitev Podjetnikov dobiček je v nasprotju s tem praviloma (v kolikor ne gre za obdavčitev po načelu normiranih stroškov) obdavčen po dohodninski lestvici. in se tako lahko hitro znajde v višjih razredih dohodninske lestvice.

Upokojitev

Razlog za preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. pa je pogosto tudi upokojitev, saj status prejemnika pokojnine ni združljiv s statusom samostojnega podjetnika.

2. Preoblikovanje s.p. v d.o.o. se lahko izvede na dva načina

Statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika se lahko izvede na dva načina in sicer:

  1. da se izvede prenos s.p. na novo kapitalsko družbo, ki se ustanovi zaradi prenosa podjetnikovega premoženja (sklep o prenosu s.p.) ali
  2. da se podjetje samostojnega podjetnika pripoji k obstoječi kapitalski družbi, ki ji pravimo tudi prevzemna kapitalska družba (pogodba o prenosu podjetja).

V primeru ustanovitve nove kapitalske družbe se prenos s.p. na d.o.o. opravi na podlagi sklepa podjetnika o preoblikovanju v d.o.o., ki pred preoblikovanjem še ni obstajal in se ustanovi z namenom prenosa s.p. oz.. celotne dejavnosti podjetnika na novo družbo. V primeru, ko se prenos s.p. izvede na že obstoječo – prevzemno  družbo, pa se smiselno uporabijo pravila Zakona o gospodarskih družbah (v nadaljevanju: ZGD-1) o pripojitvi družb in pravila o preoblikovanju v novoustanovljeno družbo.

3. Postopek pred preoblikovanjem s.p. v d.o.o.

Izberite presečni dan

Prvi korak pri načrtovanju spremembe iz s.p. v d.o.o. je izbira ustreznega presečnega dne. Presečni dan določa dan na katerega se šteje, da poslovanje s.p. preneha in se od tega dne dalje šteje, da gre za poslovanje d.o.o. ki nastane (ali na katero se izvede prenos) s statusnim preoblikovanjem samostojnega podjetnika. Najbolj priporočljiva je izbira presečnega dne na koncu poslovnega leta ali pa vsaj na koncu meseca. Prednost izbire presečnega dne ob koncu poslovnega leta je, da prinaša določene prihranke, saj je potrebno pripraviti računovodske izkaze na presečni dan. Od presečnega dne oz. dneva obračuna prenosa podjetja dalje se šteje, da so dejanja podjetnika, ki je izvedel prenos s.p. na d.o.o., opravljena za račun nove ali prevzemne kapitalske družbe.

Seznanite zaposlene

Statusno preoblikovanja samostojnega podjetnika zadeva tudi njegove zaposlene. O tem, da bo izvedena sprememba iz s.p. v d.o.o. je potrebno na ustrezen način zaposlene seznaniti oz. jih v skladu z določili Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) obvestiti o nameri statusnega preoblikovanja.

Boste potrebovali revizorja?

V primeru, da je vrednost podjetja (kapitala), ki ga vključuje prenos s.p. na d.o.o. višja od 100.000 EUR, je potrebna prisotnost pooblaščenega revizorja. Tega, na predlog podjetnika, ki izvaja preoblikovanje iz s.p. v d.o.o., v nepravdnem postopku imenuje sodišče. Ker gre pri izboru, imenovanju in kasnejši izvedbi revizije za dolgotrajnejši postopek je potrebno pri statusnem preoblikovanju samostojnega podjetnika načrtovati tudi takšno aktivnost.

Akt o ustanovitvi nove družbe / Družbena pogodba

V primeru, da se prenos s.p. na d.o.o. izvede na način, da se preoblikuje v novoustanovljeno družbo je potrebno pred preoblikovanje pripraviti še akt o ustanovitvi. Sprememba iz s.p. v d.o.o. namreč ne more biti vpisana v sodni register, če pri tem niso priložene priloge, ki se zahtevajo pri vpisu družbe v sodni register. Če se statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika izvede na način, da se prenos s.p. izvede na obstoječo družbo v kateri je več družbenikov, je v zvezi s tem potrebno ustrezno dopolniti obstoječo družbeno pogodbo take družbe.

Prenos se izvede s sklepom oz. pogodbo o prenosu s.p. na d.o.o.:

Izvedba statusnega preoblikovanja samostojnega podjetnika se izvede bodisi s pisnim sklepom o prenosu (preoblikovanje iz s.p. v d.o.o.) ali na podlagi pogodbe o prenosu podjetja (prenos s.p. na prevzemno družbo). V obeh primerih mora prenos s.p. določati naslednje podatke o podjetju, ki ga zadeva sprememba iz s.p. v d.o.o: firma in sedež podjetnika, izjava da se izvede prenos podjetja, ter vrednost podjetja.

Ne veste, ali je preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. primerno za vaše podjetje?

Svetujemo pri odločitvi, pripravimo pravne akte in ustrezno priglasitev FURS ter pri celotnem postopku sodelujemo z vašim računovodstvom, revizorjem in izbranim notarjem.

Kontaktirajte nas in skupaj bomo poiskali najboljšo rešitev!

4. Vloga notarja pri preoblikovanju s.p. v d.o.o.

Ko imamo pripravljene vse potrebne dokumente oz. podlage za prenos s.p. na d.o.o., se te izvedejo v obliki notarskega zapisa, kar je podlaga za vpis spremembe v sodni register. Notar bo namreč podal predlog za vpis v sodni register, katerega bo registrsko sodišče po uradni dolžnosti izvršilo. 

5. Kaj je potrebno opraviti, ko je preoblikovanje s.p. v d.o.o. vpisano v sodni register

Davčna in računovodska opravila

Na presečni dan podjetnik preneha delovati in pripravi končni obračun davka od dohodka iz dejavnosti na ta dan. Naslednji dan, je prvi dan davčnega obdobja za Davek od dohodkov pravnih oseb. Zadnji davčni obračun za s.p. je potrebno predložiti v 30 dneh od dne, ko statusno preoblikovanja samostojnega podjetnika vpisano v sodni register. Istočasno s tem je potrebno prenos s.p. na d.o.o. ustrezno davčno priglasiti, s čimer si podjetnik zagotovi davčno nevtralno obravnavo take transakcije. Ni odveč poudariti, da davčno nevtralen status velja zgolj za tisti prenos s.p. na d.o.o. kjer so izpolnjeni zakonsko zahtevani pogoji (npr. podjetnik prenosnik mora svoj delež v pravni osebi, ki ga je pridobila s preoblikovanjem obdržati vsaj 36 mesecev).

DDV številka

Običajno preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. opravijo podjetniki, ki presegajo prihodkovni prag za obvezno registracijo za namene DDV (50.000,00 EUR). Zaradi tega je potrebno potem, ko je statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika vpisana v sodni register izvesti ustreno registracijo novoustanovljenega podjetja za namene DDV.

Zaposleni

Ko je prenos s.p. izveden, prevzemna oz. nova družba sicer nastopa kot univerzalni pravni naslednik v vsa pravna razmerja v katerih je pred tem nastopal s.p. Zaradi take narave, ki jo ima sprememba iz s.p. v d.o.o., sklepanje novih pogodb o zaposlitvi ni potrebno. Povzroči pa taka sprememba s.p. v d.o.o. to, da je delavcem potrebno urediti ustrezen status pri ZZZS (odjava in prijava delavca). Iz operativnega vidika je v zvezi s tem za novo podjetje potrebno pridobiti ustrezne na portalu e-vem.

Banka

Podjetnikova banka bo običajno zahtevala, da potem, ko je sprememba iz s.p. v d.o.o. vpisana v sodni register, novoustanovljena družba odpre nov transakcijski račun, ki glasi na ime te družbe.

Sprememba v registrih

Kljub temu, da je preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. izvedeno po načelu univerzalnega pravnega nasledstva je na strani podjetnika še vedno potrebna ustrezna skrb za to, da se sprememba iz s.p. v d.o.o. vpiše v ustrezne registre. Predvsem je pomemben prepis lastništva nepremičnin v zemljiški knjigi in pri sredstvih (prevozna sredstva) pri katerih se vodijo javne evidence.

Obveščanje poslovnih partnerjev

O tem, da je bila izvedena sprememba iz s.p. v d.o.o. je smiselno čimprej obvestiti tudi poslovne in pogodbene partnerje, saj ne želimo, da bi bili zaradi prenosa s.p. na d.o.o. presenečeni ali celo zaskrbljeni.

6. Stroški preoblikovanja s.p. v d.o.o.

Stroški preoblikovanja niso zanemarljivi, predvsem pa so odvisni od zahtevnosti preoblikovanja. Naj naštejemo nekaj glavnih stroškov: stroški odvetnika, računovodje, notarja in stroški upravnih/sodnih taks.

Slovenski podjetniški sklad je, tako kot že mnoga leta do sedaj, objavil vavčer za statusno preoblikovanje podjetij.

Ta vavčer med drugim obsega tudi preoblikovanje samostojnega podjetnika posameznika (s.p.) v kapitalsko družbo (med drugim tudi v d.o.o.). Vavčer ima namen spodbuditi mala in srednje velika podjetja k statusnemu preoblikovanju. Z vavčerjem lahko samostojni podjetnik pokrije do 60% stroškov, ki nastanejo pri statusnem preoblikovanju družb, zato je v takem primeru preoblikovanja s.p. v d.o.o. mnogo prijaznejše tudi za podjetnikov žep.

7. Potreben čas za statusno preoblikovanje s.p. v d.o.o.

Statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika poteka po postopku, ki običajno traja od enega do treh mesecev. Trajanje postopka je odvisno predvsem od vrednosti podjetnikovega premoženja na katerega se nanaša sprememba iz s.p. v d.o.o. Kot že navedeno je preoblikovaje iz s.p. v d.o.o. pri podjetnikih pri katerih vrednost kapitala presega 100.000,00 EUR podvrženo reviziji, izvedba le te pa terja potreben čas.

Naše storitve, ki se nanašajo na preoblikovanje iz s.p. v d.o.o.:

S statusnimi preoblikovanji se ukvarjamo že vrsto let, zato lahko strankam svetujemo kako na eleganten in zakonsko skladen način izvedejo preoblikovanje iz s.p. v d.o.o.

Pri tem so naše storitve predvsem:

  • svetovanje pri odločitvi za preoblikovanje,
  • priprava pravnih aktov, ki se nanašajo na preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. (sklep o preoblikovanju, poročilo o stvarnih vložkih, akt o ustanovitvi družbe, ipd..),
  • priprava ustreznih priglasitev FURS za izvedbo davčno nevtralne izvedbe preoblikovanja s.p. v d.o.o.,
  • sodelovanje z računovodstvom, revizorjem in izbranim notarjem…

V kolikor imate dodatna vprašanja v zvezi s statusnim preoblikovanjem samostojnega podjetnika nas kontaktirajte.

Sodna praksa, ki se nanaša na statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika

Odgovornost samostojnega podjetnika – univerzalno pravno nasledstvo

Upnik lahko od bivšega samostojnega podjetnika s tožbo zahteva, da izpolni obveznosti, ki so nastale, preden je bil izveden prenos s.p. na d.o.o., in sicer tiste, ki so povezane s podjetnikovim delovanjem kot samostojni podjetnik in v zvezi s podjetjem, ter gre za obveznosti, ki so nastale predno je bilo statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika vpisano v sodni register. To velja v primeru, če družba, ki je univerzalni pravni naslednik samostojnega podjetnika ne izpolni teh obveznosti, ki jih vključuje prenos s.p. na d.o.o. Vir: VSC sodba Cp 726/2011

Statusno preoblikovanje samostojnega podjetnika ne spremeni položaj tožene stranke (samostojni podjetnik) v pravdnem postopku. Prenos podjetja samostojnega podjetnika na kapitalsko družbo sledi načelu univerzalnega pravnega naslestva, zato nova družba, ki je nastala s prenosom s.p. vstopi v vsa pravna razmerja, ki se nanašajo na preneseno podjetje podjetnika. Zato je d. o. o., ki je nastala s preoblikovanjem iz s.p. v d.o.o. pravdna stranka. Vir: VDSS Sodba Pdp 877/2016

Če je tožba naslovljena na fizično osebo, potem ko je bilo izvedeno preoblikovanje iz s.p. v d.o.o., novoustanovljena družba ni procesno legitimirana za vložitev ugovora. S prenosom s.p. sicer res preidejo na novo družbo podjetje ter pravice in obveznosti podjetnika v zvezi s podjetjem, vendar to samo po sebi še ne gre enačiti s procesno legitimacijo. Vir: VSL sklep II Ip 4154/2015

3.7/5 - (3 glasovi)

Povezane teme: Družinska Podjetja, Korporacijsko Pravo

Vprašajte nas

Kontakt

  • Imate vprašanja za katere menite da vam lahko pomagamo? Vprašati ni greh!
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.