Vlada Republike Slovenije je dne 19. 10. 2022, sprejela predlog Zakona o zaščiti prijaviteljev oz. t. i. žvižgačev, s katerim se v slovenski pravni red prenaša evropska direktiva o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitev prava EU. [1] Predlog zakona predvideva zaščito posameznikov, ki razkrijejo kršitve predpisov v svojem delovnem okolju. [2]
Nepravilna ravnanja v delnovnem okolju se lahko kažejo kot na primer korupcija, goljufije, strokovne napake in malomarnost, zato prijavitelji, ki prijavijo ali razkrijejo informacije o teh ravnanjih, pomembno prispevajo k preprečevanju škode in odkrivanju groženj, ki bi sicer lahko ostale neodkrite.
Zakon o zaščiti prijaviteljev s svojimi določbami pomembno prispeva k:
Zakon o zaščiti žvižgačev se bo uporabljal za zaščito vseh oseb, ki razkrijejo kršitve predpisov v Republiki Sloveniji v svojem delovnem okolju tako v javnem kot zasebnem sektorju. Zakon o zaščiti žvižgačev se bo uporabljal tudi za anonimne prijave, prav tako določa širok nabor zaščitnih ukrepov. [4]
Cilj sprejema zakona o zaščiti žvižgačev je preprečiti povračilne ukrepe proti prijaviteljem, zlasti s strani delodajalcev. V kolikor pa do njih pride, zakon prijaviteljem zagotavlja ustrezno in celovito podporo, pomoč ter učinkovito sodno varstvo.
Prijavitelji oz. žvižgači, ki bodo prijavili kršitve predpisov, bodo morali biti deležni zaščite pred razkritjem njihove identitete, v primeru povračilnih ukrepov pa jim bo med drugim nudeno svetovanje, informacije ter druga podpora pri uveljavljanju zaščitnih ukrepov. Žvižgačem bo zagotovljena tudi pravica do sodnega varstva, začasne odredbe, brezplačne pravne pomoči, nadomestila za brezposelnost in pravica do psihološke podpore. [5]
Zakon nalaga obveznost vzpostavitve notranjega postopka prijave in sprejem ukrepov za zaščito žvižgačev naslednjim zavezancem:
Zgoraj navedeni zavezanci bodo morali imenovati enega ali več zaupnikov. Občine, ki so ustanovile skupno občinsko upravo pa bodo lahko vzpostavile skupne notranje poti za prijavo, ki jih bo upravljala skupna občinska uprava. Skupne notranje poti prijave bodo lahko vzpostavili tudi javni zavodi, ki imajo skupnega ustanovitelja.
Vsi zavezanci bodo notranjo pot prijave morali opredeliti v internem oziroma notranjem aktu, ki ga bodo sprejeli. Zakon tudi natančno določa katere elemente mora notranji akt vsebovati in sicer:
Zavezanci morajo v internih aktih predvideti tudi informacije o postopkih za zunanjo prijavo organom za zunanjo prijavo in kadar bi bilo to potrebno institucijam, organom, uradom ali agencijam Evropske unije.
Zavezanci bodo morali do 1. marca tekočega leta za prejšnje leto komisiji za preprečevanje korupcije poročati o številu prejetih prijav, v poročilu pa navesti tudi podatek o imenovanem zaupniku.
[1] Direktiva (EU) 2019/1937 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2019 o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava Unije (UL L št. 305 z dne 26. 11. 2019)
[2] Ministrstvo za pravosodje ( 19. 10. 2022). Vlada je sprejela Zakon o zaščiti prijaviteljev. Vlada je sprejela Zakon o zaščiti prijaviteljev | GOV.SI
[3] Prav tam.
[4] Prav tam.
[5] Besedilo Predlog zakona o zaščiti prijaviteljev, EPA 0369 – IX, URL: Besedilo Predlog zakona o zaščiti prijaviteljev
[6] Prav tam.
Potrebujete pomoč pri pripravi in sprejetju internega akta ali prilagoditvi vaših procesov v podjetju novemu zakonu o zaščiti žvižgačev?
Z veseljem vam pri tem z našimi znanji in izkušnjami pomagamo.
Kontaktirajte nas in si rezervirajte brezplačen 10 minutni uvodni razgovor preko videokonference, v katerem bomo razjasnili vsa morebitna vprašanja, ki se vam porajajo v zvezi z zakonom o zaščiti žvižgačev.
Povezane teme: Delovno pravo
»Zavezani k iskanju rešitev«